המסך המפוצל

מנת היום 23/4/14

20 צעדים מהתהילה, אחרון הלא צדיקים ועוד

מאת: שי שגב

פורסם: 23-04-2014
0 תגובות

21:00 אחרון הלא צדיקים | The Last of The Unjust, ערוץ 1

מועמד לפרס הסרט הדוקומנטרי הטוב ביותר – פרסי הסזאר 2013. סרטו המדובר של קלוד לנצמן ("שואה"), גדול מתעדי השואה בקולנוע, מביא מסמך מצמרר, מקיף, פרטני, נוקב ומעורר מחשבה שלא נראה כמותו מאז "שואה", על גטו טרזיינשטאדט. כחלק מן העבודה על הסרט "שואה" בשנת 1975, צילם קלוד לנצמן סדרת ראיונות עם בנימין מורמלשטיין, שהיה אחרון ראשי מועצת הזקנים במחנה הריכוז טרזיינשטאדט, והיחיד מבין כל ראשי מועצות הזקנים הללו ששרד את השואה. בתוקף תפקידו נאלץ מורמלשטיין לנהל מו"מ יומי עם אדולף אייכמן. הראיונות לא נכללו בסופו של דבר בסרט. ב-2012 לנצמן שב לטרזיינשטאדט, הגטו שהיטלר עצמו הגדיר כ"מתנה לעם היהודי", והוציא את הראיונות מן הארכיון. מתוך דבריו של מורמלשטיין, שמתגלה כמספר סיפורים טבעי, חד לשון וזיכרון, ומתוך הדיון המוסרי של לנצמן עולות תובנות חדשות לגבי שורשי הפתרון הסופי, דמותו של אייכמן והבעייתיות הטרגית של יחסי מועצות הקהילה היהודיות עם המפלגה הנאצית. אם יש לכם סבלנות לסרט בן 3 שעות ו-38 דקות, זהו סרט ראוי, המתאר אדם חשוב, מורכב ומלא סתירות בתולדות העולם היהודי. ציון: ♥♥♥♥♥ חלקו השני של הסרט ישודר ביום ראשון, 27 באפריל בשעה 21:30.


 

22:00 20  צעדים מהתהילה | Twenty Feet from Stardom , ערוץ Yes דוקו

זוכה האוסקר® 2014 בקטגורית הפיצ'ר הדוקומנטרי. הסרט הטוב ביותר – פסטיבל סיאטל 2013. הבמאי מורגן נוויל מפנה זרקור לסיפורן המרגש של כמה מזמרות הרקע שמאחורי האגדות המוסיקליות הגדולות ביותר של אמריקה. הסרט הוא מחווה לקולות, שעזרו לעצב את המוסיקה הפופולארית של ימינו. הזמרות המוכשרות הללו שבמרכז הסרט – דארלין לאב, מרי קלייטון, ג'ודית היל, טאטא וגה, ליסה פישר, קלאודיה לניר - מגיעות אמנם מסגנונות שונים ומתקופות שונות של מוסיקה פופולארית, אך לכל אחת מהן סיפור אישי ייחודי על חיים בצל הכוכבות. משולב בחומרי ארכיון נדירים, בפסקול משובח ומקפיץ ובראיונות אינטימיים עם כמה מהכוכבים הגדולים של אמריקה כמו סטינג, ברוס ספרינגסטין, סטיבי וונדר, בט מידלר ועוד, שעוברים הפעם למושב האחורי כדי לפנות את מרכז הבמה לכוכבות האמיתיות. בימוי: מורגן נוויל. 111 דקות, ארה"ב, 2013. סרט מלא תובנה, מעשיר ולעיתים אף שובר את הלב. מחווה מלאת אנרגיה לכישרון, ולעבודה קשה וסמויה למדי. ציון: ♥♥♥♥♥23:20 ראלף סטדמן – ללא סיבה | For No Good Reason, ערוץ 8 (הוט)

מה שמתחיל בביקור של ג'וני דפ אצל ידידו הנערץ, המאייר והקריקטוריסט, ראלף סטדמן ("פחד ותיעוב בלאס וגאס"), הופך למסע סוריאליסטי אל תוך עבודותיו ורעיונותיו הרדיקליים של אמן ששיתף פעולה עם כותבים כמו ויליאם בורוז והאנטר ס. תומפסון. בריטניה, 2012. אין שום דבר מיוחד בסרט, אם כי לעיתים הוא מעניין. ציון: ♥♥♥♥♥***


מדור "מנת היום" מסכם את כל מה שחדש בערוצי הטלוויזיה, על פי עדכונים המתקבלים מגופי התוכן והשידור. לעיתים נופלות טעויות בעדכונים אלה מסיבות שונות, נשמח אם תתקנו לטובת הקוראים. כותב המדור מדרג רק את התכנים בהם צפה, אשר לחלקם אף ניתן למצוא ביקורת מלאה ומפורטת באתר בו הוא כותב עם הקלקת קישורית המילה ציון.