המסך המפוצל

מנת היום 26/1/14

מלחמות החול, ביטוח חיים כפול ועוד

מאת: שי שגב

פורסם: 25-01-2014
0 תגובות

22:00 מלחמות החול | Sand Wars, ערוץ Yes דוקו

רובנו חושבים עליו כּרְכיב כיפי בחופשות החוף שלנו. אך הגרגירים הקטנים הללו, שמרכיבים את החול הנעים, נמצאים בכל מקום בחיינו: בכל בית, גורד שחקים, בניין זכוכית, גשר, שדה-תעופה ומדרכה; משתמשים בהם לייצור סיבים אופטיים, טלפונים ניידים ושביבי מחשב; נמצא אותם במשחת השיניים שלנו, במאכלים המיובשים שלנו וכמובן בכוסות היין שלנו. מסתבר שאחרי מים מתוקים, מדובר במשאב הטבעי הכי נצרך בעולם. אלא שבעקבות תנופת הבנייה העולמית, שלושה רבעים מחופי העולם סובלים מכרסום מתמשך, ועתידים להיעלם לחלוטין. האם כמות החול על פני כדור הארץ מספיקה בכלל לדרישה האימתנית של הצרכים האנושיים? מהן ההשלכות של כריית החול האינטנסיבית (שחלק לא מבוטל ממנה מתבצע באופן בלתי-חוקי) על הסביבה ועל האוכלוסייה? העיתונאי-במאי הצרפתי, דניס דלסטראק ("פקס-אמריקנה: התחמשות בחלל"), מציג תחקיר תיעודי, שבו נפגשים מבריחי חול, מיליונרים יחפים, פוליטיקאים מושחתים, יזמי נדל"ן חסרי מצפון ואקטיביסטים סביבתיים, ובו מתברר שהבהלה החדשה לזהב מחוללת מלחמות חול קשות, שישפיעו בוודאות על העתיד הלא כל-כך רחוק. בימוי: דניס דלסטראק. צרפת/קנדה, 52 דקות, 2013.

 


22:00 זה קרה בברוקלין | It Happened in Brooklyn, ערוץ MGM

מסרטיו הראשונים של פרנק סינטרה, בו הוא מגלם חייל משוחרר ממלחמת העולם השנייה, שחוזר הביתה לברוקלין. בניגוד לציפיותיו, החיים החדשים לא קלים, והשכונה הישנה אינה כתמול שלשום. במאי: ריצ'רד וורף. ארה"ב, 1947. סרט מוזיקלי פשוט ולא מתוחכם, עם מעט קטעים מוזיקליים טובים. ציון: ♥♥♥♥♥


 

22:00 ביטוח חיים כפול | Double Indemnity, ערוץ Yes3

במסגרת הבלתי נשכחים – סרטים שחייבים לראות. נחשב לאחד מסרטי הפילם נואר הגדולים בכל הזמנים: מייצג מובהק ביותר של הסגנון, בזכות הקריינות, השימוש בצללים, האישה המפתה וראיית העולם האפלה והצינית. בילי ווילדר כתב את התסריט עם סופר הנואר הגדול ריימונד צ'אנדלר ("השינה הגדולה"), וסיפר שתהליך הכתיבה היה קשה במיוחד עקב בעיות השתייה החמורות של צ'אנדלר, דבר שהשפיע על סרטו הבא של ווילדר "סוף השבוע הארוך ביותר" שעסק באלכוהוליסט. עם זאת, שיתוף הפעולה הניב כמה מהדיאלוגים השנונים ביותר בקולנוע האמריקני. הסרט היה מועמד לשבעה פרסי אוסקר, כולל לסרט, לבמאי, לשחקנית הראשית ולתסריט, אך לא זכה. הוא נמצא במקום ה-38 ברשימת הסרטים הגדולים בכל הזמנים של מכון הסרטים האמריקני, ובמקום ה-61 ברשימת הסרטים הגדולים ביותר של אתר IMDB. דמותה של ברברה סטנוויק נחשבת לפאם פאטאל האולטימטיבית ונמצאת במקום השמיני ברשימת הרשעים הקולנועיים הגדולים בכל הזמנים של מכון הסרטים האמריקני. בעקבות צפייתו בסרט כתב אלפרד היצ'קוק "מאז 'ביטוח חיים כפול' שתי המילים החשובות ביותר כיום בקולנוע הן 'בילי' ו'ווילדר'". שחקנים: ברברה סטנוויק, פרד מק'מורי ("הדירה"), אדוארד ג'י רובינסון ("קיי לארגו"). במאי: בילי ווילדר ("חמים וטעים"), ארה"ב, 1944. בבתי הספר לקולנוע בארץ מלמדים כי זהו הפילם נואר הטוב ביותר שנוצר אי פעם. במשך השנים נוצרו לסרט אינספור חיקויים ושחזורים. ציון: ♥♥♥♥♥23:00 הספירה לאחור – טקס הגראמי, ערוץ E!

בשעה 01:00 השטיח האדום ובשעה 06:30 אפטר פארטי


 

***

מדור "מנת היום" מסכם את כל מה שחדש בערוצי הטלוויזיה, על פי עדכונים המתקבלים מגופי התוכן והשידור. לעיתים נופלות טעויות בעדכונים אלה מסיבות שונות, נשמח אם תתקנו לטובת הקוראים. כותב המדור מדרג רק את התכנים בהם צפה, אשר לחלקם אף ניתן למצוא ביקורת מלאה ומפורטת באתר בו הוא כותב עם הקלקת קישורית המילה ציון.